wynajem mieszkań wrocław - Biznes i Finanse | Fabrikonmagazine


wynajem mieszkań wrocław

firefox Polaków coraz rzadziej stać na kupno mieszkania. Dodatkowo banki nie chcą udzielać kredytów na tak znaczne kwoty w obawie przed niespłaceniem prze kredytobiorcę rat zadłużenia. Wtedy pozostaje tylko wynajem. Umowa najmy w pewnym stopniu jest nawet korzystniejsza od kupna, posiada bowiem pewne cechy dla niej charakterystyczne, sprawiające, że jest ona tak atrakcyjna. Wynajmujący mieszkanie musi wciąż dbać o to, by było ono w stanie dobrym, nadającym się do mieszkania i spełniającym podstawowe potrzeby najemcy lokalu. Oczywiście, pobiera on odpowiedni czynsz, którego kwota znajduje się w umowie najmu. Może to być kwota pieniężna, może być inna wartość umowna. Jeśli więc nie my musimy płacić za remonty i inne modernizacje mieszkania, to może w jakimś sensie byłoby to dobre wyjście z sytuacji, kiedy to pozbawieni jesteśmy jakiegokolwiek dachu nad głową. Warto jednak znaleźć jakiegoś zaufanego wynajmującego, aby nie było potem dość nieprzyjemnych sytuacji, kiedy to ktoś nas oszuka lub będzie wciąż ów czynsz podnosił.

Umowa adhezyjna

Cechą wielkich hipermarketów jest powtarzalność. Tam wszyscy są równi i jeśli chcą kupić, powiedzmy telewizor, na raty, to raty zarówno bogacza, jak i biedaka, przy takich samych warunkach, będą takie same. Wynika to z systemu umów adhezyjnych. Wszystkie markety są oparte właśnie na tej zasadzie. Cechą umów adhezyjnych jest właśnie ich powtarzalność. Wszystkie z nich są takie same, w zasadzie nawet jednobrzmiące. Zmienia się jedynie nazwisko kontrahenta, data i kilka szczegółów. W małym sklepie można by negocjować cenę i warunki umowy. W marketach tego nie można robić, ponieważ umowy adhezyjne nie mają tak zwanego marginesu. Warunki umowy adhezyjnej dyktuje jedna strona, zwykle ekonomicznie mocniejsza. W ty wypadku market, w którym kupujemy. To on spisał umowę i wyznaczył jej warunki. My możemy się jedynie z nimi zgodzić i kupić produkt, lub też zanegować jej poprawność i zrezygnować z kupna. Niewielkie pole manewru. Jeśli nie odpowiada nam taki stan rzeczy, zawsze możemy kupować w mniejszych sklepach.

Umowa między stronami

W czasach globalizacji i powszechnego znieczulenia człowiek musi zabezpieczać dosłownie każde swoje poczynania. I tak oto ktoś bardzo mądry, jeszcze przed nadejściem tych strasznych czasów, wymyślił umowy pisemne zawierane między stronami na znak porozumienia i ewentualnej podstawy do roszczeń. Dziś, kiedy kupujemy samochód, podpisujemy umowę. Kiedy zaczynamy pracę, również tak się dzieje. Także wynajęcie mieszkania kończy się złożeniem podpisów pod treścią umowy. Czy jest to konieczne? Niestety, tak. Jeśli mamy podpisaną umowę, mamy podstawy do reklamacji, roszczeń innego typu, a także po prostu dowód na to, że dane dobro zakupiliśmy, co w nierzadkich przypadkach jest kwestią wręcz kluczową. Zabezpieczanie się od strony prawnej ma w dzisiejszych czasach szczególne znaczenie. Tak wielu oszustów panoszy się po naszych rynkach, że nie zabezpieczanie większych transakcji byłoby po prostu głupotą. Podpisujmy umowy, żądajmy faktur. Zabezpieczajmy swoje finanse od strony prawnej tak bardzo, jak tylko się da.